Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Hírek  --  Hírek  --  GYTK Hírarchívum  --  SZTE GYTK 2011. március

Gyógyszerészek a szabadságharcban

zaszlo_magyar

Az 1848/49-es szabadságharcban részt vett gyógyszerészekre emlékezünk.
2011. március 11.


Az 1848-49-es szabadságharcban sok gyógyszerész vett részt akik közül a legkiemelkedőbbek az alábbiak voltak:

 

Fényhalmy Antal saját költségén állítatott fel tábori gyógyszertárat Bem hadseregében, a harcokban szerzett érdemeiért századossá léptették elő. Jól ismerte Bem Józsefet és Petőfi Sándort.

 

Kovács Albert Klapka seregének tüzérfőhadnagya volt, később a dunántúli seregek őrnagyi rangú törzsgyógyszerésze szolgált. Később gyógyszertárat vezetett Szegeden.

 

lang-adolf-ferenc

 

 

 

 

Láng Adolf nyitrai gyógyszerész, aki megalapította az első magyar gyógyszerészi lapot, „Gyógyszerészi Hírlap” néven, melynek lapszámaiból további adatokat ismerhetőek meg a szabadságharc gyógyszerészeti vonatkozásairól.

 

 

 

 

 

Pielich Ferenc a gimnáziumból állt be nemzetőrnek, harcolt a Pákozdi csatában is, végig harcolta az erdélyi hadjáratot, 33 ütközetben vett részt. Gyógyszerészgyakornok lett a sümegi Gerzsó Jánosnál, aki gyógyszerészgyakornok korában gyakran vitt orvosságot a Kehidán gyengélkedő Deák Ferencnek.

 

Than_Karoly

 

 

 

 

Than Károly, az I. Magyar Gyógyszerkönyv elkészítésében kiemelkedő szerepet játszó gyógyszerész 14 éves korában önként jelentkezett honvédnek és harcolt az elbukásig. A kiegyezés után a Balassa-kör tagjai közé tartozott.

 

 

 

 

 

 

varady_lajos

 

 

 

A deszki Várady Lajos 17 évesen gimnazistából lett önkéntes nemzetőr. 17 ütközetben vett részt, kétszer is sebesült, hadnagyi ranggal fejezte be a harcokat, majd a szabadságharcot követően gyógyszerészetet tanult Bécsben. Gyógyszerész lett Temesváron, Újaradon és végül Szentesen.

 

 

 

Az érsekújvári Zeller István gyógyszerészként csatlakozott a forradalomhoz. Részt vett a bebörtönzött Táncsics Mihály kiszabadításában. Századosi rangig jutott, míg egy sebesülése miatt egyik lába béna maradt, de gyógyszerészi hivatását Hatvanban így is folytatta.

 

Zólyomi Wagner Dániel az első felelős magyar minisztérium egészségügyi osztályának titkáraként a gyógyszerügyek kormányelőadója volt. A szabadságharc alatt együtt dolgozott Nagyváradon a lőporgyártásnál Irinyi Jánossal.


 

Ezeken felül legalább 34 tisztként szolgált gyógyszerészről van tudomás különféle feljegyzésekben.