Hírek  --  Hírek  --  GYTK Hírarchívum  --  SZTE GYTK 2011. április

Emléktábla avatás

IMG_1303

Lelepleztük Selmeczi professzor úr emléktábláját.
2011. április 22.

Április 14-én emléktábla leleplezés volt a Gyógyszerésztudományi Karon. Az egykori professzor és dékán, Selmeczi Béla tiszteletére állított emléktáblát a Kar, a Gyógyszertechnológiai Intézet, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Csongrád Megyei Szervezete és az Öregdiák Szövetség. Az ünnepségen és az azt követő tudományos ülésen megjelentek Selmeczi Béla családtagjai, a Kar oktatói, az egykori professzor számos tanítványa és tisztelője. Eljöttek az Általános Orvostudományi emeritus professzorai is, akik Selmeczi Bélával együtt dolgoztak a színvonalas és hatékony orvos- és gyógyszerészképzés sikeréért.

IMG_1312Az emléktáblát Révész Piroska, azMTA doktora, az intézet jelenlegi vezetője leplezte le. Emlékbeszédében az értékmegőrzés fontosságát hangsúlyozta és az értékek tiszteletére figyelmeztetett.

Az ünnepi aktus után tudományos ülés következett, ahol négy előadás hangzott el. Az előadók Selmeczi Béla egykori munkatársai voltak, akik azokról a kutatási eredményekről beszéltek, amely kutatások még Selmeczi Béla tanszékvezetése idején kezdődtek vagy valamilyen szállal kapcsolódnak Selmeczi Béla tudományos munkásságához. Az üléselnöki tisztet Fülöp Ferenc akadémikus, a Kar dékánja látta el.

IMG_1323

Az első előadó Erős István emeritus professzor volt, aki tanszéki elődjének portréját vázolta fel. Bemutatta Selmeczi Béla oktató- és kutatómunkáját, szólt azokról a mozgalmas évekről, amikor Selmeczi a dékáni tisztséget töltötte be. Selmeczi Béla kutatómunkájában az ipar legfontosabb termékcsoportjával, a tablettákkal és bevont tablettákkal foglalkozott, és a téma fizikai kémiai megalapozottságával, valamint korszerű vizsgálati módszerek bevezetésével új korszakot nyitott a tabletták kutatásában.

IMG_1352Hódi Klára egyetemi tanár – a második előadó – az elektronmikroszkópos vizsgálatok és az energiadiszperziós elemanalizis helyét és szerepét ismertette a preformulálási munkában, a helyes összetételek kidolgozásában és a stabilitási kérdések megoldásában.

IMG_1359Ifj. Regdon Géza egyetemi docens a termikus analízis és a gyógyszertechnológia kapcsolatrendszeréről szólt. A hatóanyagok vizsgálatában, a szabad filmek területén és a félszilárd koherens rendszerek kutatásában egyaránt fontosak a derivatográfiás vizsgálatok és a differenciál szkenning kalorimatria alkalmazása.

IMG_1363A tudományos rendezvény utolsó előadója ifj. Kása Péter egyemiadjunktus volt, aki a gyógyszertechnológiai kutatások számítógépes támogatásának területére kalauzolta el a hallgatóságot. Előadásában rövid áttekintést adott a számítógépek negyedszázados fejlődéséről, a gyógyszertechnológiai kutatásokban való alkalmazásokról, a kísérleti eredmények értékelésétől az irodalmazás modern lehetőségein keresztül egészen a földrészeken átnyúló on-line kapcsolattartásig, valamint a jövőbeli felhasználási lehetőségekről.

IMG_1371A szakmai rendezvény Fülöp Ferenc dékán zárszavával ért véget. Ezután a megjelentek baráti beszélgetésen vettek részt.

Az emlékülésről készült képek itt tekinthetőek meg.

IMG_1316