Hírek  --  Hírek  --  GYTK Hírarchívum  --  SZTE GYTK 2012. június

cimlap

Prof. Máthé Imre köszöntése 70. születésnapja alkalmából

2012. június 21.

A Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognóziai Intézete 2012. június 15-én ünnepi előadóülést szervezett Prof. Máthé Imre 70. születésnapja alkalmából. A tudományos ülésre a Szegedi Tudományegyetem Központi épületének dísztermében került sor. Az ünnepségen jelen voltak a kollégák, tanítványok, barátok valamint a családtagok is.

4031A jeles alkalomból Máthé professzor urat, aki 20 évet töltött a szegedi intézetben, és 15 éven át volt az intézet igazgatója, levélben köszöntötte Prof. Szabó Gábor az egyetem rektora. A jelenlévők közül elsőként a kar dékánja Prof. Fülöp Ferenc akadémikus mondott köszöntőt méltatva Máthé professzor úr munkásságát és emberi értékeit, majd Prof. Gerald Blunden (University Portsmouth), egyetemünk Honoris Causa doktora köszöntötte az ünnepeltet, felelevenítve 40 éves ismeretségük és eredményes együttműködésük legfontosabb eseményeit.

255147Ezt követően Prof. Csedő Károly, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem emeritus professzora mondott köszöntőt, aki a közös gyógynövénykutatások, az együtt szervezett konferenciák és tanulmányutak emlékét elevenítette fel. Ezután Prof. Lemberkovics Éva, a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának Farmakognózai Intézete nevében mondott meleg hangú köszöntőt, végezetül Prof. Hohmann Judit jelenlegi tanszékvezető a Farmakognóziai Intézet nevében gratulált az ünnepeltnek. Köszöntőjében méltatta Máthé professzor úr 20 éves oktatói, kutatói, tudományszervezői tevékenységét és tanszékvezetői munkásságát, amellyel hozzájárult az intézet jelentős fejlődéséhez.

Az ünnepi ülés ezután fiatal kollégák és PhD hallgatók előadásaival folytatódott, az üléselnök Szendrei Kálmán emeritus professzor volt. A tudományos programban a következő előadások hangzottak el:

Engel Rita: Az Artemisia asiatica Nakai illóolaj- és biomassza-produkciójának változása a tenyészidőszak alatt

Ványolós Attila: Ritka, oldalláncban gyűrűs ekdiszteroidokat tartalmazó növények vizsgálata

Kiss Tivadar: Az Aconitum firmum Reichb. diterpén- és norditerpén-alkaloidjainak vizsgálata

Dankó Balázs: Új protoflavon származékok szerkezet-hatás vizsgálata

Lajter Ildikó: Új flavonoidok izolálása a Persicaria maculosa Gray. herbából

Kisjós Dávid: Salvia fajok illóolaj-komponenseinek gázkromatográfiás vizsgálata

120Az előadásokat követően Prof. Máthé Imre kért szót, és köszönetet mondott a gratulációkért, a rendezvény megszervezéséért, és megköszönte a fiatal kollégák előadásait.

Az ülés zárásaként egy az ünnepelt számára emlékezetes eseményeken készült fényképekből összeállított válogatást tekinthettek meg a résztvevők, majd a Gyógyszerésztudományi Kar épületében egy kellemes hangulatú fogadásra került sor.

Az ünnepségen készül képek itt megtekinthetőek.