Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Hírek  --  Hírek  --  GYTK Hírarchívum  --  SZTE GYTK 2013. augusztus

X. Gyógyszerészettörténeti Nyári Egyetem

cimlap

Kalocsán július 11-14. között került megrendezésre a X. Gyógyszerészettörténeti Nyári Egyetem a Magyar Gyógyszerésztörténeti Társaság (MGYTT) szervezésében.

2013. augusztus 23.

Idén Kalocsán július 11-e és 14-e között került megrendezésre a X. Gyógyszerészettörténeti Nyári Egyetem a Magyar Gyógyszerésztörténeti Társaság (MGYTT) szervezésében. A nyári egyetemre összesen 57 érkeztek. Mind az öt magyar tannyelvű gyógyszerészképzőhelyről jöttek részvevők. Az évente megrendezésre kerülő eseménynek szegedi kötődése is van. A Gyógyszerésztudományi Kar címzetes egyetemi docense, az MGYTT elnöke dr. Grabarits István, hozta létre ezt a rendezvényt tíz évvel ezelőtt. Karunk egykori oktatója sajnos már nincs közöttünk, azonban a Magyar Gyógyszerésztörténeti Társaság dr. Dobson Szabolcs vezetésével tovább folytatja a megkezdett munkát.

A rendezvény célkitűzése, hogy felkeltse az érdeklődést a gyógyszerészi szakmai múlt megismerése íránt, valamint elősegítse annak ápolását. A résztvevők a szakterület kiválóságainak előadásain keresztül kerülhetnek közelebb a gyógyszerészettörténethez. A gyógyszerészek mellett nagyon sok történész, levéltáros és könyvtáros foglalkozik tudományos múltunkról szóló ismeretek felkutatásával és ismertetésével.

A nyári egyetem igazi közösségi program, amely különböző korosztályokat köt össze. Egyaránt látogatják az egyetemi hallgatók és az idősebb generációk tagjai. Voltaképpen láncolatba fűzi a különböző nemzedékeket és gondoskodik a gyógyszerészi hivatástudat szellemiségének jövő generációi felé történő átadásáról. Emellett a Kárpát-medence magyarságának gyógyszerészei számára is kiváló találkozási lehetőség. A rendezvényt évről évre látogatják a Partiumból, Erdélyből, Felvidékről és a Vajdaságból érkező hallgatók, egyetemi oktatók és a patikában dolgozó gyógyszerészek. A tíz alkalom közül eddig három ízben szervezték a történelmi Magyarország területein. Itt említhető a nagyváradi, a szabadkai és a pozsonyi rendezvény.

KALOCSA_LOGO

A szakmai előadásokra július 12-én, péntek délelőtt került sor. A rendezvényt Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek, Török Ferenc, Kalocsa város polgármestere és Dobson Szabolcs MGYTT elnök nyitotta meg. Az előadók saját kutatási / érdeklődési területük újabb eredményeit mutatták be. Részben a gyógyszerészettörténet nagy korszakait követték, részben pedig szakmatörténeti érdekességekről számoltak be. Az előadók között láthattuk dr. Kapronczay Károlyt, a Semmelweis Egyetem címzetes egyetemi tanárát, dr. Kapronczay Katalint a Semmelweis Orvostörténeti Könyvtár osztályvezetőjét, Ambrus Tündét, a brünni egyetem adjunktusát és a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógyszerésztörténeti Szakosztálya elnökét, Dobson Szabolcsot, az MGYTT elnökét, dr. Csupor Dezsőt, a szegedi Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognózia Intézetének adjunktusát, valamint további gyógyszerészettörténettel behatóan foglalkozó gyógyszerészeket, mint például dr. Szmodits Lászót, dr. Szabó Attillát és dr. Molnár Zsuzsát.

A nyári egyetem részvevői a kalocsai temetőben kegyeletüket rótták le dr. Grabarits Istvánnak, a nyári egyetem és az MGYTT alapítójának, valamint a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara címzetes egyetemi docensének sírjánál.

A csoportos kirándulások során pénteken és szombaton az egybegyűltek megtekintették Kalocsa és Hajós helytörténeti nevezeteségeit és a környék látványosságait. Esténként ünnepélyes társasági programokban volt részük, amelyek az előző nyári egyetemekhez híven vidám és meghitt hangulatban teltek.

A gyógyszerészettörténeti nyári egyetem a jövőben is várja az érdeklődőket.

Glässer Erik, gyógyszerészhallgató