Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Hírek  --  Hírek  --  GYTK Hírarchívum  --  SZTE GYTK 2013. november

Jubileum a kollégiumban

cimlap

50 éve működik a Kar Semmelweis Kollégiuma

2013. november 15.

1963 őszén kezdte meg működését az (akkori) Szegedi Orvostudományi Egyetem Semmelweis Ignác nevét viselő Kollégiuma. A kollégium az Egyetem integrációjának következményeként a Gyógyszerésztudományi Kar gondozásába került, jelenleg csak gyógyszerészhallgatók lakják. Az integrációt megelőzően orvos- és gyógyszerészhallgatóknak adott otthont, az Egyetem legkorszerűbb és legkomfortosabb kollégiuma volt.

Az Általános Orvostudományi Kar és a Gyógyszerésztudományi Kar Öregdiák Szövetsége 2013. tavaszán pályázatot írt ki a kollégium egykori és jelenlegi lakói részére, örökítsék meg, hogy mi volt az a szakmai és emberi élményanyag, az a plusz, amit a kollégium adott az ott lakó hallgatóknak. A beadási határidő 2013. szeptember 30. volt

Az Öregdiák Szövetség azt is kezdeményezte, hogy a két Kar ünnepi ülés keretében emlékezzen meg erről a nevezetes évfordulóról. 2013. október 29.-én szervezte meg a Gyógyszerésztudományi Kar, az Általános Orvostudományi Kar, a két Kar Öregdiák Szövetsége, valamint a Kollégium vezetése ezt az emlékülést, illetve a szakmai rendezvényt követő baráti beszélgetést az egykori és a mai hallgatók között.. Erről a rendezvényről adunk rövid ismertetést a következőkben.

A kollégium első lakói az akkori V. és III. éves orvostanhallgatók, valamint a IV. és III. éves gyógyszerészhallgatók voltak. A rendezvényen kb. 100 vendég jelent meg, akik között számos egykori hallgató is volt. A szervezők azért tartják ezt figyelmet érdemlő eredménynek, mert sajnos nem állt rendelkezésre a volt lakókról semmilyen címjegyzék. Az egykori hallgatók közül a szegedi illetőségűek adták meg számos egykori hallgató elérhetőségét. Természetesen jelen voltak a jelenlegi hallgatók is.

 IMG_5661 A rendezvény Prof. Dr. Hohmann Judit dékán asszony köszöntőjével kezdődött. Ezt követően Révész Gábor, az ÁOK Apáthy és Jancsó Kollégiumainak igazgatója köszöntötte a testvér kollégiumok nevében az egykori és jelenlegi hallgatókat.

 



A program első előadását Prof. Dr. Dux László tartotta, aki Semmelweis Ignác munkásságának fontos eredményeit ismertette érdekfeszítő előadás formájában.IMG_5675

A rendezők a Kollégium első diák igazgatóját, Dr. Erős Sándor ny. főorvost is meghívták, és felkérték előadás tartására. Ő sajnos nem tudott eljönni, de egy meleg hangú levélben üdvözölte a résztvevőket.

 

A kollégium első nevelőtanára Dr. Simon Lajos volt, aki jelenleg a Gyógyszerkémiai Intézet ny. egyetemi docense. Simon tanár úr rövid visszapillantást tett az Egyetem akkori kollégiumainak állapotáról, a zsúfoltságról, a kényelmetlenségről, és arról, hogy az új kollégium milyen minőségi változást hozott a hallgatók életében. Vázolta a nevelőtanár feladatkörét, és részletesen beszélt egy akkori érdekes és hasznos feladatkörről, amit az egyetem fiatal oktatói kezdeményeztek. IMG_5676Ez a kezdeményezés az osztályfőnöki és csoportpatrónusi hálózat megszervezése volt, amely a tanszéken kívüli nevelőmunkához adott keretet. Ez a hálózat több átalakuláson ment át, de egyes elemei jelenleg is működnek.


A következő előadó Dr. Erős István ny. egyetemi tanár volt, aki az első lakók egyike volt. Szólt arról, hogy a Kollégiumban 4 ágyas szobák voltak, nem volt emeletes ágy, minden nap meleg vízzel lehetett tusolni és minden szinten volt tanulószoba.IMG_5689 A Kollégium kiváló lehetőséget biztosított a kultúrálódásra, mert a kollégium kultúrfelelőse terjesztette a színház és operabérleteket, a filmmúzeum és az art kino jegyeket.



IMG_5692

A következő előadó (visszaemlékező) Dr. Sahin-Tóth István ny. főorvos volt, aki a kollégiumi sportéletbe engedett bepillantást.


IMG_5694


A kollégium igazgatója, Dr. Násztorné Dr. Halász Mariann a jelen gondjairól és feladatairól beszélt. Utolsó előadóként Georgiádes Ádám V. éves gyógyszerészhallgató kapott szót, aki , mint a Kabay János szakkollégium elnöke, a szakkollégiumok kitűntetett szerepéről és feladatairól szólt.IMG_5700

 




Az előadások és visszaemlékezések után került sor a pályázat eredményhírdetésére. A pályázat pénzjutalmát a Makói Sanitas BT ajánlotta fel, és a BT elnök-igazgatója, dr. Ember József főgyógyszerész adta át a díjakat.

A kiírásra 7 pályázat érkezett be, ezek közül 3 pályamunka szerzője egykori hallgató volt, 4 pályamunkát jelenlegi hallgatók írtak és nyújtottak be.

A „dolgozó” kategóriában I. díjat nyert Dr. Stettler Mihály igazságügyi orvosszakértő, egykori kollégiumi diák. Megosztott II. díjban részesült Dr. Gyulainé Dr. Orosz Mária higiénikus főorvos és Bedéné Dr. Balogh Róza szakgyógyszerész.

A hallgatói kategóriában a következő pályázók nyerték el a díjat és az ezzel járó pénzjutalmat:

I. díj: Zöld Orsolya III. éves gyógyszerészhallgató.

Megosztott II. díj: Filinger Zsófia II. éves gyógyszerészhallgató és Beretzky Zsolt Botond főiskolai hallgató,

III. díj: Sárközi András IV. éves gyógyszerészhallgató.

Az ünnepélyes eredményhirdetés és díjátadás után a megjelentek baráti beszélgetésen vettek részt.


Az ünnepségen készült képek megtekinthetőek az alábbi képgalériában.


honlapra
Semmelweis Kollégium 50 éves jubileum