Hírek  --  Hírek  --  GYTK Hírarchívum  --  SZTE GYTK 2013. október

Megemlékezés Kazay Endréről

Kazay_cimlap

2013. szeptember 28-án került megrendezésre Kazay Endre halálának 90. évfordulójának megemlékezése. Ki is volt Kazay Endre?

2013. október 28.

Nagybányán született 1876-ban, ugyan itt 1894-től gyógyszerészgyakornokként dolgozott, majd 1897-ben gyógyszerészgyakornoki vizsgát tett Kolozsvárott. Gyógyszerészi oklevelet a budapesti tudományegyetemen szerzett, 1903-ban. Sok helyen dolgozott, mint gyógyszertári segéd, -mester, egyetemi tanársegéd, gyógyszertárbérlő és igazgató fővegyész. 1918-ban Vértesacsán megvásárolta a Magyar Korona nevű gyógyszertárat, ahol 1923-ban bekövetkezett haláláig dolgozott.

Kazay_Endre25Gyógyszerészetben elért egyik legkiemelkedőbb alkotása a négykötetes Gyógyszerészeti lexikon, melyet 1900-ban adott ki Nagybányán. Ezen orientációján kívül más szakmai területekkel is tudományos szinten foglalkozott, például kémiával, csillagászattal, zenével, meteorológiával, irodalommal, fizikai eszközök szerkesztésével, geológiával és pirotechnikával is, egyszóval polihisztor volt.

Emlékét őrzi a róla elnevezett emlékérem, amelyet a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság adományoz egész életen át tartó kimagasló tudományos munkásság elismeréseként. Emellett ápolják emlékét a hazánkban róla elnevezett gyógyszertárak dolgozói is, és végül, de nem utolsósorban Vértesacsa község lakói is. Dr. Burgetti László a vértesacsai Gyógyszertár tulajdonosa és működtetője létrehozta a "Vértesacsai Kazay Gyógyszerészeti Alapítvány"-t. A szervezet fő célja a Kazay hagyaték megőrzése, továbbfejlesztése. Évente Kazay emlékünnepet tartanak Vértesacsán, melyen részt vett a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar Hallgatói Önkormányzatának delegációja.

A küldöttségünk szombat délelőtt 9-kor érkezett meg Vértesacsára, ahol csatlakoztunk a már várakozó megemlékezőkhöz. Burgetti Doktor és felesége finom falatokkal és kávéval fogadta a megemlékezőket. Maga a megemlékezési ceremónia 10 órakor kezdődött, melynek keretében többek között Lárencz László nyugdíjas gyógyszerész alezredes, Kazay kutató ismertette Kazay Endre életútját és a múzeumban kiállított néhány relikvia történetét. Ezt követően meghallgathattuk Dr Benkő Zsolt gyógyszerész és a helyi iskola tiszteletadó szavalójának verseit. Ezután következett a gyógyszertári emléktábla megkoszorúzása, majd a gyógyszertár-múzeum, illetve a Kazay Endre Emlékszoba bemutatása. Az emlékszobában főként okiratok rejlettek néhány fotóalbummal, amikben Kazay Endréről és családjáról lehetett érdekes képeket nézegetni.

kazaymegemlekezes2A körbetekintést követően a megemlékezők felvonultak a neves gyógyszerész sírjához, ahol koszorúkkal leróttuk a tiszteletünket. Ezt követően a helyi iskola ebédlőjében látták vendégül a résztvevőket. Az ebédet követően Dr. Burgetti László megnyitotta az éves, nyilvános kuratóriumi ülést, ahol az alapítvány jövőjét és a gyógyszerészetben jelenleg fenn álló problémákat vitatták meg.

Az ülés után zárás képen a még jelenlévő megemlékezők ezután egy tiszteletadó szentmisén vehettek részt, idén először. A Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar Hallgatói Önkormányzatának delegációja megköszönve a vendéglátást és tiszteletét leróva Kazay Endre előtt, visszaindult Szegedre.

A delegáció tagjai:

Benkő Ernő