Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Hírek  --  Hírek  --  GYTK Hírarchívum  --  SZTE GYTK 2012. január

Valami Amerika - gyógyszerész szemmel

toledo

Csereprogrammal a University of Toledo Gyógyszerésztudományi Karán

2012. január 12.

A University of Toledo és a Szegedi Tudományegyetem, illetőleg a College of Pharmacy / the University of Toledo és az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar több évre visszanyúló testvérkapcsolatot ápol egymással, aminek keretében minden évben 2-3 amerikai gyógyszerészhallgatót fogad Karunk, és fordítva. Ennek köszönhetően 2011-ben is két szegedi hallgatónak nyílt lehetősége amerikai tapasztalatszerzésre. DSCN0806
Szeptember 12-én érkeztünk meg az Egyesült Államokba, azon belül az Ohio állambeli Toledóba, ahol 6 hetet tölthettünk el. Az első hét úgy zajlott, hogy végigvezettek minket a College közelmúltban átadott új épületén; a dékáni hivatal mellett megtekinthettük a szemináriumok termét, valamint egyes laboroknak a működését. Megkaptuk a fényképes beléptető kártyákat is. Többször kaptunk ebéd- ill. vacsorameghívást Johnnie L. Early Dékán Úrtól vagy Erhardt Professzor Úrtól. Erhardt professzor a CD3-team nevű kémiai kutatócsoport vezetője, és aki rendkívüli közvetlenségével nagyon jó hangulatú, összetartó csapatot irányít, akik rendszeresen végeznek a munka mellett közös szabadidős tevékenységet is. Megérkezésünkkor éppen egy tudományos rendezvény zajlott a College-ban, ahova mi is meghívást kaptunk. Voltak előadások, tudományos találkozók, vacsora, ahol fesztelen beszélgetések és eszmecserék bontakoztak ki, és ahol mindenki kíváncsian érdeklődött, honnan jöttünk és hogy zajlik ez a csereprogram valójában.

DSCN2582
Szakmai tapasztalatszerzés szempontjából is fontos volt a kint töltött idő, hiszen lehetőségünk nyílt új kísérleti módszerekkel és berendezésekkel megismerkednünk, mindemellett jó lehetőség ígérkezett az „angolunk” fejlesztésére is.
Deák Beáta a Gyógyszerhatástani Intézetben dolgozott, Dr. Salah-Uddin Ahmed irányítása alatt, ahol különböző tumorellenes anyagok hatásait vizsgálták sejttenyészeten, majd pedig molekuláris farmakológiai módszerek segítségével. Az intracelluláris jelátviteli folyamatokat Western-blot módszerrel tanulmányozták. Emellett zajlott egy in vivo kísérletsorozat is az intézet állatházában, ahol reumatoid arthritist indukáltak patkányoknál, majd myocardiális infarktust váltottak ki náluk, és ezután echokardiographfal vizsgálták a szívizmot ért változásokat. A tanulmány célja az volt, vajon a reumatoid arthritis és magának a gyulladásnak a jelenléte befolyásolja-e a kardiovaszkuláris incidenciák előfordulásának gyakoriságát.
Dankó Balázs Professzor Dr. Paul Erhardt irányítása mellett a CD3 team munkáját erősítette. Ő a CD3 analitikai laborjában dolgozott, ahol Dr. Jill Trendel és Dr. Jeff Sarver voltak a közvetlen témavezetői. A szója ún. fitoalexin vegyületeivel, a gliceollinokkal folytatott vizsgálatokat, amelyek ígéretes rákellenes hatású komponensek. Különböző eredetű szója növények kivonásával és HPLC-MS-el történő fitoalexin tartalom kimutatásával foglalkozott.

DSCN0309

Mindketten apartmanban laktunk, közel az újonnan átadott, és minden szempontból nagyon modern egyetemi épülethez, lakótársaink egy amerikai gyógyszerészhallgató lány ill. egy indiai kutató voltak. Mindketten nagyon jól éreztük magunkat, kedves fogadtatásban részesültünk.
A helyiek gondoskodtak arról, hogy ne unatkozzunk, elvittek egy amerikai focimeccsre, ahol fantasztikus hangulat mellett együtt szurkolt több tízezer ember a Toledo Rocket’s-nek. Voltunk mellrák ellenes jótékonysági futáson is, ahol 20ezer ember futott együtt, kisgyerekektől az idősekig. Egy hétvégét a közeli Chicagóban is sikerült eltöltenünk, és a már tavaly kezdődött barátágainkat ápolva két helyi gyógyszerészhallgatóval is szerveztünk programokat, akik tavaly szintén ennek a csereprogramnak a keretében 3 hónapot töltöttek Szegeden.



Életre szóló tapasztalatot szereztünk Toledóban, megismerkedhettünk az amerikai kultúrával-ami egyébként nagyon hasonlít a filmekben látottakra-, az amerikai emberekkel és azok kedvességével, szakmai tapasztalatainkat bővítettük, új kutatási témával, módszerekkel és eszközökkel ismerkedtünk meg, valamint utazásunk során az angol nyelv gyakorlására is hatalmas lehetőségünk nyílt, mind a hétköznapi, mind a szakkifejezéseket használva.
Összességében elmondható, hogy rengeteget köszönhetünk ennek a csereprogramnak, amiért hálás köszönetünket szeretnénk kifejezni Fülöp Ferenc Dékán Úrnak és a toledói kapcsolattartó Soós Gyöngyvér Professzor Asszonynak, valamint mindenkinek, aki segített ennek az utazásnak a megvalósításában.


A tanulmányúton készített képek itt megtekinthetőek.

Dr. Deák Beáta (Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézet) és
Dr. Dankó Balázs (Farmakognóziai Intézet)


DSCN0182